Egy kisbaba érkezése hatalmas öröm, de számos kihívást is rejt magában. Friss, 849 édesanya részvételével készült felmérésünk célja az volt, hogy feltérképezzük, melyek azok a területek, amelyek a legnagyobb nehézséget jelentik az első év során. Természetesen nincs két egyforma baba, minden édesanya és család helyzete egyedi, de ennyi válasz alapján mégis kirajzolódhat előttünk egy kép arról, hogy az édesanya szerep mely aspektusai jelentik a legnagyobb kihívást a baba első évében. Ha láthatóvá válnak a legnagyobb kihívások és elkezdünk ezekről beszélgetni, akkor talán ahhoz is közelebb kerülünk hogy hogyan is lehetne ezeken a kihívást jelentő helyzeteken, periódusokon jobban átsegíteni babát és édesanyát egyaránt.
A legfőbb kihívások
Az alvásproblémák vezetik a listát
A válaszadók többsége az alvásproblémákat nevezte meg a legnagyobb kihívásként. Az édesanyák 60%-a nyilatkozott úgy, hogy az alváshiány jelentősen megnehezítette a mindennapjaikat. A kisbabák gyakori éjszakai ébredése és a nappali altatás nehézségei komoly fizikai és mentális megterhelést jelentettek.
Bármennyire is nehéz újra és újra felkelni a babához ne hagyjuk sírni, mert ennek számos negatív következménye lehet hosszú távon.
A válaszok eloszlása öt elemű skálán:
- Egyáltalán nem jelentett gondot: 133 (16%)
- Kissé volt problémás: 204 (24%)
- Időnként volt csak nehéz: 252 (30%)
- Nehéz volt, de megoldottuk: 163 (20%)
- Rettenetesen nehéz volt: 84 (10%)
Táplálás – nem mindig egyszerű
A táplálással kapcsolatos nehézségek szintén sok anyát érintenek. Az édesanyák 45%-a találta kihívásnak a szoptatást vagy a hozzátáplálás kezdeti szakaszát. A tejtermelés ingadozása, a babák étvágytalansága vagy a megfelelő hozzátáplálási módszer megtalálása komoly stresszt okozhat azokban az esetekben, ahol ez nehézkesen történik.
A válaszok eloszlása öt elemű skálán:
- Egyáltalán nem jelentett gondot: 375 (45%)
- Kissé volt problémás: 191 (23%)
- Időnként volt csak nehéz: 145 (18%)
- Nehéz volt, de megoldottuk: 100 (12%)
- Rettenetesen nehéz volt: 19 (2%)
Anyai szorongás, pánik
A felmérés kimutatta, hogy az anyák 38%-a rendszeresen tapasztalt szorongást, pánikot vagy akár depressziót az első év során.
A válaszok eloszlása öt elemű skálán:
- Egyáltalán nem jelentett gondot: 377 (45%)
- Kissé volt problémás: 197 (24%)
- Időnként volt csak nehéz: 116 (14%)
- Nehéz volt, de megoldottuk: 95 (11%)
- Rettenetesen nehéz volt: 47 (6%)
Egyedüllét
Az egyedüllét, a társas támogatás hiánya és az alváshiány fokozza ezeket az érzéseket. 30%-uk mondta, hogy gyakran érezte magát magányosnak és elszigeteltnek.
A válaszok eloszlása öt elemű skálán:
- Egyáltalán nem jelentett gondot: 286 (34%)
- Kissé volt problémás: 224 (27%)
- Időnként volt csak nehéz: 153 (18%)
- Nehéz volt, de megoldottuk: 117 (14%)
- Rettenetesen nehéz volt: 56 (7%)
Feleség szerep ellátása
Az anyák 35%-a számolt be arról, hogy nehézséget okozott számukra a párkapcsolatuk fenntartása a baba érkezése után. Sokan úgy érezték, hogy az anyai teendők háttérbe szorítják a házastársi kapcsolatot.
A válaszok eloszlása öt elemű skálán:
- Egyáltalán nem jelentett gondot: 292 (35%)
- Kissé volt problémás: 192 (23%)
- Időnként volt csak nehéz: 171 (21%)
- Nehéz volt, de megoldottuk: 129 (15%)
- Rettenetesen nehéz volt: 46 (6%)
Háztartás vezetése gyerek mellett
A háztartás vezetése és a baba gondozása együttesen további megterhelést jelentett, 40% nyilatkozta, hogy küzdött ezek egyensúlyának megtartásával.
A válaszok eloszlása öt elemű skálán:
- Egyáltalán nem jelentett gondot: 165 (20%)
- Kissé volt problémás: 222 (27%)
- Időnként volt csak nehéz: 207 (25%)
- Nehéz volt, de megoldottuk: 182 (22%)
- Rettenetesen nehéz volt: 56 (6%)
Anyagi biztonság
Az egyik legjelentősebb kihívás az anyagi biztonság megteremtése. A válaszadók nagy része úgy érzi, hogy komoly stresszt jelent előteremteni mindent, amire a családnak szüksége van, legyen szó a baba alapvető ellátásáról, a lakhatás biztosításáról vagy egyéb költségekről. Ez a pénzügyi nyomás sok esetben további mentális terhet ró az édesanyákra.
A válaszok eloszlása öt elemű skálán:
- Egyáltalán nem jelentett gondot: 172 (21%)
- Kissé volt problémás: 262 (31%)
- Időnként volt csak nehéz: 164 (20%)
- Nehéz volt, de megoldottuk: 163 (19%)
- Rettenetesen nehéz volt: 72 (9%)
Baba gyakori nyugtalansága, sírása
A babák gyakori nyugtalansága és sírása szintén sok édesanya számára megterhelő. Az éjszakai ébredések, a hasfájás vagy a fogzás okozta vigasztalhatatlan sírás nagy fokú fáradtsághoz és kimerültséghez vezet, amely hosszú távon érzelmileg is megviselheti a szülőket.
A válaszok eloszlása öt elemű skálán:
- Egyáltalán nem jelentett gondot: 198 (24%)
- Kissé volt problémás: 275 (33%)
- Időnként volt csak nehéz: 189 (28%)
- Nehéz volt, de megoldottuk: 110 (13%)
- Rettenetesen nehéz volt: 60 (7%)
Szülésélmény feldolgozása
A szülésélmény feldolgozása is meghatározó téma volt a válaszadók körében. Több édesanya traumatikus szülésélményről számolt be, amelyet sokan még hónapokkal később is nehezen dolgoznak fel. Az orvosi beavatkozásokkal kapcsolatos élmények, a váratlan komplikációk és a szülés során átélt kiszolgáltatottság érzése hosszú távon hatással lehet az anyák mentális állapotára.
A válaszok eloszlása öt elemű skálán:
- Egyáltalán nem jelentett gondot: 446 (54%)
- Kissé volt problémás: 155 (19%)
- Időnként volt csak nehéz: 71 (8%)
- Nehéz volt, de megoldottuk: 81 (10%)
- Rettenetesen nehéz volt: 78 (9%)
Szeparációs szorongás
A szeparációs szorongás kezelése is sok édesanya számára kihívást jelentett. A babák természetes igénye az anyai közelségre gyakran megnehezíti az egyéni és családi élet egyensúlyának fenntartását, különösen akkor, amikor az édesanya újra munkába állna, vagy amikor szüksége lenne egy kis pihenésre.
Korábban egy teljes blog posztot szántunk annak, hogy hogyan lehet a szeparációs szorongás tüneteit enyhíteni.
A válaszok eloszlása öt elemű skálán:
- Egyáltalán nem jelentett gondot: 381 (46%)
- Kissé volt problémás: 209 (25%)
- Időnként volt csak nehéz: 140 (17%)
- Nehéz volt, de megoldottuk: 70 (9%)
- Rettenetesen nehéz volt: 27 (3%)
Énidő (hiánya)
Végül, de nem utolsósorban, az „énidő” hiánya az egyik legnagyobb probléma, amellyel a kisgyermekes édesanyák szembesülnek. Sokan úgy érzik, hogy a nap 24 órájában a gyermekük igényeihez kell alkalmazkodniuk, és alig marad idejük saját magukra. A folyamatos készenlét és a pihenés hiánya idővel mentálisan és fizikailag is kimeríti az anyákat, ami tovább fokozza a stresszt és a túlterheltséget.
A válaszok eloszlása öt elemű skálán:
- Egyáltalán nem jelentett gondot: 183 (22%)
- Kissé volt problémás: 262 (32%)
- Időnként volt csak nehéz: 200 (24%)
- Nehéz volt, de megoldottuk: 100 (12%)
- Rettenetesen nehéz volt: 85 (10%)
🔍 A grafikont kicsit nagyobb méretben eléred ide kattintva.
Támogatás és segítség
A kérdőív eredményei alapján a gyerekneveléssel és a mindennapi teendőkkel járó feladatok nagy része az édesanyákra hárul. Csupán a válaszadók 28,2%-a mondta, hogy párjával fele-fele arányban osztják meg a gyerekkel kapcsolatos teendőket, míg 35,4%-uk úgy érzi, hogy döntően ők végzik ezeket a feladatokat. További 27,8%-uk szerint ugyan kapnak némi segítséget a párjuktól, de az anyákra hárul a feladatok döntő része. A legnehezebb helyzetben azok az édesanyák vannak, akik úgy érzik, hogy minden egyes teendő rájuk hárul – ez a válaszadók 8,2%-ára jellemző.
A külső segítség szintén jelentős szerepet játszik a családok életében. Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy a szülőknek legalább néha van-e lehetőségük egy kis időt eltölteni egyedül vagy kettesben. A válaszadók 28,2%-a számíthat rendszeres támogatásra, míg 57,7%-uk időnként kap segítséget. Ugyanakkor 14,1%-uk teljesen egyedül viszi a gyermekneveléssel járó feladatokat. A leggyakoribb segítők a nagyszülők, akik az esetek 79%-ában támogatják a szülőket. A rokonság többi tagja 20,6%-ban, míg a barátok 10%-ban nyújtanak segítséget. Bébiszitterek csak elenyésző mértékben vesznek részt a gyereknevelésben. Mindőssze két kitöltő nyilatkozott úgy, hogy bébiszitter segítségét veszik igénybe.
Azok az édesanyák, akik rendszeresen vagy időnként kapnak támogatást, kevésbé érzik magukat túlterheltnek, míg a teljesen egyedülállók gyakrabban számolnak be kimerültségről és stresszről. A kérdőív eredményei rávilágítanak arra, hogy a családon belüli és külső támogatás mennyire meghatározó tényező a kisgyermekes édesanyák mindennapi jólétében.
Tervek a jövőre nézve
A válaszadók 39%-a tervezi, hogy további gyermeket vállal, míg további 26%-uk még bizonytalan ebben a kérdésben, de elképzelhetőnek tartja. 35% nyilatkozott úgy, hogy több gyermeket már biztosan nem szeretne vállalni.
Érdemes itt is megemlíteni azt a tényt, hogy a kitöltőink 60,4% volt egy gyermekes édesanya.
Mit tudunk a felmérést kitöltő édesanyákról?
A felmérésben részt vevő 849 édesanya életkora változatos, azonban többségük a 25-40 év közötti korosztályba tartozik. A válaszadók jelentős része első gyermekes szülő 60,4 %, de sokan már több kisgyermeket is nevelnek (két gyermeket 24, 3%-uk, három gyermeket 11,3%-uk, 4 vagy több gyermeket 4%-uk). A kitöltők körében akadtak olyan édesanyák is, akik egyedülállóként vállalják a gyermeknevelés kihívásait (4,4%). Lakóhely szerint a válaszadók megoszlása is sokszínű: a fővárosban, megyeszékhelyeken, kisebb városokban és falvakban élő anyukák egyaránt képviseltették magukat, így a kutatás széles társadalmi réteget ölel fel.
Összegzés
A kisgyermekes anyák számára az első év tele van kihívásokkal, de a megfelelő támogatás és információ sokat segíthet ezek leküzdésében. A szülői közösségek, a családi segítség és a mentális egészség támogatása kulcsfontosságú szerepet játszhat abban, hogy az édesanyák magabiztosabban és kiegyensúlyozottabban éljék meg ezt az időszakot. Az eredmények azt mutatják, hogy a legnagyobb kihívások egyszerre érintik a fizikai, érzelmi és anyagi terheket, ezért fontos lenne, hogy több támogatást és segítséget kapjanak ebben az időszakban.
A felmérés eredményei rávilágítanak arra, hogy a kisgyermekes anyák támogatása nemcsak egyéni, hanem társadalmi szinten is kiemelt figyelmet érdemel.