Amikor egy pár gyermeket vár, mindenkinek van hozzájuk egy jótanácsa vagy intelme, ha kérik, ha nem. Legyen szó altatásról, etetésről, a baba fejlődéséről, mindenkinek megvan a maga kis praktikája, tuti(nak gondolt) véleménye, amelyeket sokszor ajánlatos azért némi fenntartással kezelni. A háziállatok és újszülöttek viszonya tipikusan egy ilyen téma. 6 olyan tévhitet gyűjtöttünk össze, amelyek gyakran elhangzanak, ám az igazságtartalmuk igen csekély.
A házi kedvencek megérzik, hogy a baba úton van
Imádjuk házi kedvenceinket, és szeretjük azt hinni, hogy mély, különleges kötelék van köztünk. Bár ez igaz lehet, nincs hatodik érzékük, amely figyelmeztetné őket, hogy egy baba van a gazdi hasában. Az egyetlen dolog, amit a macskák, kutyák vagy egyéb háziállatok észlelnek az az, hogy változások történnek otthon – és a változások ijesztőek lehetnek számukra. “Kisállataink túlnyomó többsége jobban észreveszi viselkedésünk megváltozását, mint bármilyen fizikai változást” – mondja Shanna Rayburn, a viselkedésre szakosodott, okleveles állatorvos. Ne felejtsük el, hogy az új tárgyak megjelenésére, a lakás átrendezésére és az esetleges napi rutinban bekövetkező változásokra sok esetben érzékenyen reagálhatnak az állatok is, ezért bizony fokozottan oda kell figyelni rájuk is ebben az időszakban.
A macskák nem jönnek ki jól a babákkal
Szegény cicáknak elég rossz a hírük, ha a terhességről vagy az újszülöttekkel való viszonyukról van szó. Lásd korábbi blog cikkünket a témában.
Ha ez nem lenne elég, kering egy csúnya szóbeszéd arról, hogy a macskák szeretnek bemászni a babák ágyába és mivel a babáknak tej illatuk van rájuk fekszenek, amivel végső soron megfojtják őket.
Bár a macska megpróbálhat bejutni a kiságyba, a motivációja nem ennyire ördögi. „Sok macska szeret összebújni és közvetlenül a baba mellett feküdni” – mondja Dr. Jeannine Berger, állatorvos, a San Francisco SPCA mentési és jóléti részlegének alelnöke. “Az ágy puha, a baba meleg.”
Arra azonban ő is figyelmeztet, hogy a háziállatokat és a csecsemőket soha nem szabad egyedül hagyni, függetlenül attól, hogy mennyire jól jönnek ki egymással!
A babát a „falka részeként” fogják kezelni
Amennyire rossz a macskák híre, annyira hajlamosak vagyunk túlbecsülni a kutyáinkat, ha gyerekekről van szó. Önmagában az a tény, hogy jól kijön a babáddal, nem jelenti azt, hogy a „a falka részének” tekinti, és ösztönösen elfogadja. Valójában az újszülöttek eredendően nyugtalanítóak a kutyák számára. Gondoljunk csak bele, a csecsemők hangosak, büdösek, kiszámíthatatlanul és bizonytalanul mozognak. Ez mind félelmet keltő lehet a kutyák számára. A csecsemők és a kutyák összeszoktatásának fokozatosnak kell lennie, és minden pillanatát felügyelni kell.
A legjobb, ha kölyök cicát vagy kutyát választunk a gyerek mellé
Kevés cukibb dolog van egy kölyök cicánál, kutyánál vagy egy babánál. Ha pedig ezeket összeszorozzuk, akkor az már olyan mértékű cukiságot eredményez, ami nagyon könnyen elhomályosíthatja a józan ítélőképességünket. Szinte már látjuk is lelki szemeink előtt, ahogy idillikusan együtt játszanak vagy összebújva alszanak a kanapén.
Mielőtt választanál tedd fel magadnak a kérdést: A rengeteg teendő mellett, amivel egy kisgyerek jár, lesz időd és energiád még egy “gyerekre”?
Ha mindenképpen azt szeretnéd, hogy háziállatok közt nőjön fel (ami szuper dolog egyébként), akkor megfontolandó felnőtt kedvenc beszerzése, akár menhelyről. Az ő személyiségük, mozgásigényük már valamennyire ismert, adott esetben könnyebben beilleszthetőek az életetekbe, mint egy kölyök.
A háziállatok megbetegíthetik a gyermekedet
Ha gyermeked nagyon kicsi korában háziállatokkal él együtt, az valójában nagy lendületet adhat az immunrendszerének. A Journal of Pediatrics folyóiratban megjelent kutatásban gyerekek első évét követték végig. Azok a gyerekek, akik szülei ez idő alatt kutyát vagy macskát tartottak házi kedvencként, 31 százalékkal kevesebb légúti megbetegedésben és 44 százalékkal kevesebb fülgyulladásban szenvedtek.
Ha egy gyerek sok időt tölt az állatok közt, nehezebben fog tudni barátságokat kialakítani
Egyes szülők azt gondolhatják, hogy káros, ha gyermekeik több időt tölthetnek házi kedvenceikkel, mint barátaikkal. Kutatások kimutatták, hogy a házi kedvencek éppen hogy segítik a gyerekeket barátságok kialakításában és önbizalom építésében. A Journal of Personality and Social Psychology folyóiratban megjelent tanulmány szerint a házi kedvencek otthoni tartása segített a gyerekek önbecsülésének kialakításában, és ezek a gyerekek könnyebben kötöttek barátságokat. Ennek legfőbb oka az, hogy a háziállatok feltétel nélküli szeretete segít a gyerekeknek nagyobb önbizalmat szerezni.